Akcje medyczne

 

                 

                www.raknroll.pl                                           www.zylakiprzeciwdzialaj.pl                                www.e-chorzow.com

Uśmiech gwiazdy filmowej

Piękne, równe białe zęby, które często widujemy u gwiazd filmowych bywają obiektem pożądania wielu osób, aby móc pochwalić się takim uśmiechem należy przede wszystkim zadbać o zdrowe zęby, co umożliwiają różnorodne dziedziny stomatologii w tym między innymi:

 

Stomatologia zachowawcza

Najogólniej rzecz ujmując stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy oraz leczeniem ubytków próchniczych wynikających z zainfekowania zęba. Specjalistycznym działem stomatologii zachowawczej jest endodoncja, która zajmuje się leczeniem kanałów zębowych, które jest zalecane przy bardzo dużych ubytkach wywołanych przez próchnicę, gdy stwierdzona jest martwica miazgi oraz w przypadku złamania czy zwichnięcia zęba, gdzie protetycy zalecają endodoncję zanim zostanie założony mostek lub korona.

 

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się chirurgiczny leczeniem jamy ustnej oraz okolic przyległych. Lekarze wykonujący operację muszą mieć przygotowanie chirurgiczne, jest to obok ortodoncji jedna z dwóch specjalizacji w zakresie stomatologii uzyskanych w Polsce, a akceptowanych przez wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Wśród najczęstszych zabiegów chirurgii stomatologicznej należy wymienić:

- operacyjne usunięcie zębów

- odsłanianie zębów zatrzymanych

- chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego

- zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej

- zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej

- zabiegi na zatoce szczękowej

- terapia ortopedyczna złamań zębów,

- terapia ortopedyczna złamań wyrostków zębodołowych

- terapia ortopedyczna złamań szczęki i żuchwy,

 

Ortodoncja

Ortodoncja, inaczej ortopedia szczękowa to dział stomatologii zajmujący się naprawą wad zgryzu oraz wad szczękowo - twarzowych u dzieci i dorosłych. Jednym z zadań ortodoncji jest zapewnienie odpowiednich stosunków międzyzębowych oraz naprawa proporcji dolnej i środkowej części twarzy. Ortodoncja to druga ze specjalizacji stomatologicznych, której uzyskanie w Polsce jest równoznaczne z posiadaniem tego typu uprawnień na terenie całej Unii Europejskiej. Leczenie ortodontyczne ma kilka etapów są to:

-konsultacje, na których podejmowane są ustalenia co do leczenia,

-nałożenie aparatu ortodontycznego,

-wizyty kontrolne co 4 – 6 tygodni,

-zdjęcie aparatu

- leczenie retencyjne, zapewniające utrzymanie efektów.

 

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii, który swym obszarem obejmuje szeroki zakres działań. W pierwszym i podstawowym znaczeniu protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją po utracie zębów lub ich uszkodzeniu.

 

Innym obszarem związanym z protetyką stomatologiczną jest również rehabilitacja pacjentów po zabiegach onkologicznych i plastycznych, w której wykorzystywane są protezy pooperacyjne oraz protezy nosa czy ucha.

 

Wśród protez wyróżnia się dwa ich typy protezy ruchome, które można wyjąć z ust oraz protezy stałe, których nie da się wyjąć.

 

Implantologia

Implantologia a w zasadzie implantoprotetyka to dział stomatologii zajmującej się odbudową stanu uzębienia po utracie zębów, przy pomocy implantów. Dzięki temu możliwa jest rekonstrukcja uzębienia, która wygląda estetycznie i często nie daje się odróżnić od naturalnych zębów. Przy użyciu tej metody istnieje możliwość zarówno odbudowania pojedynczego braku, jak i pełnego stanu uzębienia. Implanty stomatologiczne wykonane są z tytanu, umieszczane w otworach, które wierci się w szczęce, następnie zaś muszą one zarosnąć kością, wówczas umieszcza się na nich korony zębowe. Zabieg wszczepienia implantu dokonywany jest w znieczuleniu miejscowym.