Akcje medyczne

 

                 

                www.raknroll.pl                                           www.zylakiprzeciwdzialaj.pl                                www.e-chorzow.com

W tym dziale prezentujemy leki oraz ich działanie według następujących kategorii:

 

Leki nasenne

Leki nasenne zaliczane są do jednej z trzech grup w zależności od ich budowy chemicznej benzodiazepiny, barbiturany i niebarbiturowe leki nasenne. Ich działanie również bywa różne, jedne ułatwiają zasypianie, zadaniem innych jest natomiast pogłębienie i przedłużenie snu. 

Valium

Valium to lek nasenny zawierający benzodiazepiny. Jego zadaniem jest ułatwianie zasypiania, wycisza on napięcia i stany lękowe, ma działanie uspokajające. Substancją czynną jest tutaj diazepam. Valium należy do leków psychotropowych, który przyjmowany często i w dużych dawkach powoduje uzależnienie.

Zaleceniami do stosowania Valium są poważne zburzenia snu oraz stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne – w tym przypadku podawany jest doustnie. Jest to również lek podawany dożylnie w przypadku padaczki, ma bowiem właściwości antydrgawkowe.   

Luminalum

Luminalum to lek z rodziny barbituranów, działa nasennie, uspokajająco i przeciwpadaczkowo. Stosowany jest również jako lek uspokajający przed operacjami. Prowadzi do obniżenia zdolności psycho – ruchowych, nie można go zażywać prowadząc pojazdy, długie podawanie prowadzi do uzależnienia, nie wolno również przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem może to bowiem wywołać szok abstynencyjny. 

Nervosol 

Nervosol to lek ziołowy ułatwiający zasypianie. Podobnie jak w przypadku innych leków nasennych Nervosol również ma działanie uspokajające i łagodzące napięcia. W składzie syropu znajdują się jedynie naturalne składniki takie jak wyciągi z korzenia waleriany, korzenia dzięglu lekarskiego, melisy, chmielu oraz kwiatu lawendy. Nie wolno stosować go u osób chorych na padaczkę. Nie należy stosować go u kobiet w ciążki i karmiących, a podczas stosowania nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych.

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe to różnego rodzaju środki, których zadaniem jest łagodzenie bólu oraz jego hamowanie przy jednoczesnym nieosłabianiu wrażeń dotykowych. Leki przeciwbólowe dzieli się na dwie główne grupy: leki opioidowe oraz leki nieopioidowe, które z kolei dzielone są na niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, ale nie działające przeciwzapalnie. 

Sevredol

Sevredol jest to lek z grupy opioidów zawierający w swym składzie morfinę. Zalecany jest w przypadku silnych bólów, gdy inne środki przeciwbólowe nie działają. Ma działanie narkotyczne, może wpływać na szereg narządów i prawidłowe funkcjonowanie organizmu właśnie poprzez zastosowaną w nim morfinę, przez co stosowany jest wyłącznie w trudnych przypadkach. Działa przeciwbólowo i uspokajająco. Stosowanie leku rozpoczyna się od małych dawek, których zwiększenie następuje po konsultacjach z lekarzem.

Naproxen

Naproxen to lek zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który wykorzystywany jest między innymi w leczeniu bólów reumatoidalnych, zwyrodnienia stawów, młodzieńczego zapalenia stawów, zesztywnienia zapalnego kręgosłupa oraz zapalenia ścięgien i kaletek maziowych. Ogólnie zalecany jest w przypadku leczenia chorób układu mięśniowo – szkieletowego. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Może być również stosowany do uśmierzenia bólów miesiączkowych. Może powodować senność i zawroty głowy dlatego nie można prowadzić pojazdów przy jego stosowaniu.

Paracetamol

Paracetamol to lek działający przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, jednak nie ma on właściwości przeciwzapalnych. Jest to stosunkowo bezpieczny lek przeciwbólowy dlatego może być podawany również dzieciom. Paracetamol stosuje się w przypadku leczenia objawów grypy i przeziębienia, bólów głowy, zębów, po zabiegach chirurgicznych i dentystycznych oraz w przypadku pojawiających się bólów mięśniowych i kostnych. Paracetamol występuje w postaci syropu, tabletek a także czopków.

Leki na cholesterol

Leki na cholesterol są zalecane przez lekarzy dopiero w trudnych przypadkach, obniżają one bowiem bardzo często nie tylko poziom złego, ale również dobrego cholesterolu. Dlatego obok środków farmakologicznych w walce z cholesterolem ogromne znacznie ma również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. 

Protego OMEGA-3 

Protego OMEGA-3 to naturalny preparat przygotowany ze składników pochodzenia zwierzęcego, zawiera on bowiem olej z ryb morskich będący źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Preparat nie jest lekiem sensus stricto, bowiem efekty jego stosowania widoczne będą dopiero przy zastosowaniu odpowiedniej diety przeciw cholesterolowej. Kwasy Omega – 3 nie są wytwarzane przez organizm, dlatego muszą być one dostarczane mu z zewnątrz, obecność w organizmie tłuszczów nienasyconych pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. 

Leki na nadciśnienie 

Leki na nadciśnienie fachowo określane są mianem leków hipotensyjnych, ich zadaniem jest obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Leki hipotensyjne dzielą się na sześć grupy leków: inhibitory konwertazy angiotensyny, diuretyki, anatgoniści receptora angiotensyny II, antagoniści wapnia,  alfa – adrenolityki, beta – adrenolityki.

Lotensin 

Lotensin jest to lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Działa on hamując konwertazy angiotensyny odpowiedzialne są za stężenie angiotensyny II. Stężenie to spada, w efekcie następuje obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Jedna tabletka działa przez 24 godziny, aby możliwe było uzyskanie trwałego efektu konieczne jest stosowanie leku przez 2 – 3 tygodnie. Lek stosowany jest także w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek oraz zastoinowej niewydolności serca.

Propranolol

Propranolol to lek nazywany β-blokerem, pochodzi z rodziny  beta – adrenolityków, jego działanie polega na zablokowaniu działania adrenaliny i noradrenaliny na serce co powoduje spadek zapotrzebowania serca na tle oraz zmniejszenie częstotliwości jego pracy, co prowadzi do spadku ciśnienia krwi. Propanolol znajduje szeroki zastosowanie, zarówno w tachyarytmiach, chorobach niedokrwiennych serca, zawałach serca, wrodzonych dżereniach serca, leczeniu guzów chromochłonny nadnerczy oraz leków przed wystąpieniami publicznymi a także wszelkiego rodzaju stanów lękowych.